Z każdego zakątka wsi rozpościerta się przepięka panorama od Tatr Bielskich- Hawrania i Murania poprzez Tatry Wysokie- Gerlach, Wołoszyn, Kozie Wierchy, Świnicę aż po Tatry Zachodnie - Kasprowy Wierch, Giewont i masyw Czerwonego Wierchu.
Można tu usłyszeć gwarę podhalańską, zobaczyć stroje ludowe i obejrzeć budownictwo regionalne wzorowane na stylu witkiewiczowskim.
Ludność Murzasichla to społeczność licząca ponad 1200 mieszkańców.Spora cześć mieszkańców wsi nosi nazwisko Łukaszczyk, gdyż jest to najstarszy ród zamieszkujący wioskę. Dla odróżnienia nadawane są przydomki i do najliczniejszych należą Bukowiany, Hajduki i Zbójniki.
Dziś w Murzasichlu można odwiedzić Dom Pracy Twórczej p. Władysława Łukaszczyka i jego córki p. Doroty Króliszewskiej oraz Izbę Regionalną p. Adama Gąsienicy, gdzie odbywają się prelekcje o tematyce tatrzańskiej.
Do dziś tradycje regionalne są kultywowane i większość uroczystości odbywa się w oprawie regionalnej( stroje, muzyka, śpiew) msze święte, wesela, chrzciny i pogrzeby.Do dziś bacowie zajmują się,, gazdówką'' i pasterstwem, wyrabiając przepyszne sery owcze.
Kościół w Murzasichlu
Pierwsza wzmianka o terenach Murzasichla pochodzi z lustracji przeprowadzonej za czasów króla Władysława IV w roku 1636. W części dotyczącej młyna przy moście na rzece Dunajcu, wspomniano o istnieniu do 1630 roku piły, przy pomocy której przecierano tarcicę z lasów za Sichłą. Do XVI wieku były to polany wypasowe dla owiec i lasy mieszkańców Szaflar i Waksmunda.Nastepna lustracja z 1654 roku dowodzi, że ilość owiec we wsiach podhalańskich rośnie, gdzie każda wieś miała około 500 sztuk owiec. Pasterstwo parło w kierunku Tatr i wtedy z sezonowych osad pasterskich powstają wsie Kościelisko i Murzasichle. Nazwa Murzasichla jest zlepkiem dwóch nazw: Mur i Zasichle
Pierwsza Mur - nazwa przysiółka lezącego nad rzeką Poroniec ( obecnie nalezącego do sołectwa Stasikówka). Etymologia tej nazwy nie wywodzi się od od pomoru ( mór), który to rzekomo nawiedził wsie podhalańskie i tam znajdować się miało ogromne cmentarzysko ( jak głoszą miejscowe podania), lecz od układu fliszowego skał osadowych, których odkrywki otaczają domostwa, a które to miejscowym kojarzyły się z murami.
Druga za Sichle zawiera w sobie polski przydomek za i wyraz genetycznie wywodzący się z dialektu balkańsko - rumuńskiego Sichla, oznaczający tereny podmokłe , gęsto zarośnięte lasami i równiez glinkę zielonkawo- brunatną, która tu wystepuje.
Wieś Murzasichle, to niezła baza wypadowa w Tatry w lecie i dobre miejsce do uprawiania sportów zimowych. Mamy tu rozbudowany kompleks wyciagów narciarskich z zapleczem gastronomicznym i wypożyczalniami sprzętu. Jest mnóstwo pensjonatów oferujących noclegi i wyżywienie.
Mieszkańcy Murzasichla dbają o dziedzictwo kulturowe regionu, świadomi tego, że jest to jedna z osobliwości tego zakątka Polski.
Panorama MurzasichlaMieszkańcy Murzasichla dbają o dziedzictwo kulturowe regionu, świadomi tego, że jest to jedna z osobliwości tego zakątka Polski.
Z uwagi na różne mozliwości i zainteresowania proponuje się kilka tras wycieczkowych. Zacznę od najkrótszych obejmujących Murzasichle i sąsiednie wioski i przysiółki:
I Szlak Gazdowski - spacer wsią( ok. 3 h)
II Odwiedziny u sąsiadów - Małe Ciche, Gliczarów, Małe Ciche ( ok. 7-8 h),
III. Wyprawa w Tatry ( jednodniowa).
a). Dla mniej zaawansowanych :
. Murzasichle- Brzeziny- Cyrla Kopieniec- Stara Droga,
. Murzasichle- Brzeziny- Dolina Suchej Wody- Gęsia Szyja - Rusinowa Polana- kaplica
. Murzasichle- Brzeziny- Dolina Suchej Wody- Gęsia Szyja - Rusinowa Polana- kaplica
M.B. Jaworzyńskich - Zazadnia - Małe Ciche - Murzasichle,
. Murzasichle- Brzeziny - Hala Gąsienicowa - Czarny Staw Gąsienicowy- Maly Kopieniec-
Hala Gąsienicowa- Murzasichle.
b) Dla bardziej zaawansowanych:
Hala Gąsienicowa- Murzasichle.
b) Dla bardziej zaawansowanych:
Wszystkie szczyty w obrębie doliny Gąsienicowej i Pańszczycy łącznie ze słynną Orlą
Percią, gdzie znajdują się najtrudniejsze fragmenty przejść do Krzyżnego i do Swinicy.
W połączeniu z noclegiem w schronisku Murowaniec, długość tras i skala może ulec zwiększeniu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz